Gradinita Cu program Prelungit – MARIA CLARA KINDERGARTEN – Sibiu

Gradinita Cu Predare In Limba Germana, Romana si Engleza (Optional)

Acreditare OMEN 5632 / 25.10.2016

OFERTA EDUCAȚIONALĂ AN SCOLAR 2022-2023

Specificul Gradinitei

Gradinitei noastre îi sunt specifice atenția sporita spre dezvoltarea inteligentei emotionale si a inclinatiilor native. Monitorizarm atent a progresul educațional al copilului şi starea lui de sănătate.

Pentru ca stim ca bazele inteligentei emotionale se cladesc pana la varsta de 6 ani, iar copilul mic are nevoie de iubire, siguranta, intelegere si acceptare, lucruri pe care le gaseste in fiecare dinrte noi, educatorii care avem grija de ei zi de zi.

Suntem foarte interesati de feed-back-ul atent și constant către părinți, cu informații detaliate despre progresul fiecărui copil, prezentate ori de câte ori este nevoie.

Utilizam aplicatia Kinderpedia pentru conferirea transparentei si a unei comunicari fluente si constante.

Structura Si Organizare

Grădinița MARIA CLARA KINDERGARTEN are doua sedii de gradinita, unul in apropierea Centrului Vechi al Sibiului, pe Str. Urlea Nr. 29, iar cel de al doilea sediu se află pe Str. Salzburg Nr. 8, în imediata vecinătate a companiei CONTINENTAL AUTOMOTIVE SYSTEMS, sediu dedicat exclusiv angajatilor companiei .

Clădirea structurii coordonatoare este structurată pe 3 nivele, subsol parțial, parter și etaj. Este compusă din: 3 săli de grupa( mica, mijlocie si mare) cu un numar de 15 presolari/ grupa.
Spatiul de joaca exterior al gradinitei este amenajat si mobilat pentru activitati outdoor, cu complex de joaca, casuta de lemn, precum si mobilier pentru activitati de invatare.
Personalul gradinitei este o echipa tanara, cu specializare in educatie, creativ, preocupat in permanenta de dezvoltare si imbunatatire , cu participări constante la cursuri de formare continuă în domeniu, examene de grade didactice.
Alimentația oferita copiilor nostri contine un meniu variat, echilibrat, conform normelor de sanatate in vigoare. Este furnizată în sistem de catering, cu meniuri monitorizate atent atat de medicul gradinitei cat si de un nutritionist colaborator.
Oferim si posibilitatea de a opta pentru meniuri speciale pentru cu intoleranțe la lactoză, ou sau histamină.
Cabinetul nostru medical scolar dispune de asistență medicală permanentă , medicul pediatru al gradinitei ne ofera un consult pediatric saptamanal, campanii de screening de sanatate , precum si analize anuale prevazute in planul anual de sanatate al gradinitei.

Planul Si Programa De Invatamant

Grădinița Maria Clara Kindergarten Sibiu este o unitate cu predare în limba română și germană.
Procesul instructiv educativ oferit în Grădinița Maria Clara Kindergarten Sibiu îmbogățește şi respectă sistemul educațional curent.

Curriculum-ul pentru educație timpurie 2019 al Ministerului Educației Naționale este predat cu accent pe stilul ludic, specific vârstei, dar având ca țintă clară pregătirea reală pentru școală. Utilizarea tablelor inteligente in actul didactic inca de la gradinita inlesneste drumul copiilorspre invatamantul primar si o era digitalizata complet.

Activităţile opţionale din gradinita noastra sunt alese de către părinţi din oferta prezentată la inceputul anului scolar.
Opţionalele pot fi realizate pe parcursul întregului an şcolar, pe parcursul unui semestru sau chiar pe unităţi mai mici de timp. Numărul activităţilor opţionale pentru nivelul I este 1/săptămână iar pentru nivelul II este 1-2/ săptămână. Durata desfăşurării unui opţional este aceeaşi ca şi pentru alte activităţi, respectiv 30-45 minute. Opţionalele se pot realiza pe grupe de 10-15 copii.
Activităţile opţionale sunt realizate de către educatoare sau de către profesori specializaţi în diferite discipline.

Alte activitati (incluse in taxa):

• „Supercalifragilistic English” curs de limba engleza, cu o metoda de predare aparte prin muzica si joc( L, M, V- 30min)
  • Dezvoltarea inteligenţei emoţionale în educaţia timpurie – curs saptamanal (M, J- 30 min) si consiliere scolara la cerere sau in cadrul evenimentelor organizate de gradinita cu focus pe identificarea dificultatilor de limbaj, de comportament, precum si identificarea inclinatiilor vocationale pentru o orientare scolara corecta a copiilor nostri
  • 2 ateliere de creatie pe an ( de ex. olarit, pictura pe sticla, atelier de ciocolata)

Activitati Optionale (Neincluse In Taxa, Sub Forma De Abonament)

• Curs de Dans Modern
  • Curs de Balet
  • Curs Karate
  • Curs Inot
  • Curs Ski
  • Curs Sah
  • Curs de Tenis

Alte Activitati Derulate De Noi

• Sankt Martin – Sărbătoarea Lanternelor
  • Halloween- Sărbătoarea Dovleacului
  • Serbare Crăciun
  • Atelierul lui Mos Craciun
  • Bazar de Crăciun
  • Fasching- carnavalul lunii februarie
  • Serbare de 8 Martie
  • Bazar de Paști
  • Spectacole de Teatru de Păpuși
  • 1 Iunie- petrecere tematica
  • Serbarea absolventilor gradinitei

Structura Anului Scolar

Grădinița Maria Clara Kindergarten Sibiu respectă structura anului școlar stabilită de Ministerul Educației, respectiv programul semestrial și sărbătorile legale.

Grădinița pune la dispoziția copiilor programe de activitati de vacanta structurate pe module experientiale care vor fi aduse la cunostinta parintilor cu 30 de zile inainte de vacante

NOTA: sunt libere( incluse in taxa):

• Vacanta de Craciun( 27 dec- 31 dec)
  • vacanta de Paste
  • vacanta de vara( 16- 30 august )
Ofeta_02

Programul De Functionare

Programul de funcționare al Grădiniței Maria Clara Kindergarten Sibiu este

• Program normal- 8.00- 13:00
  • Program prelungit -08:00 la 18:00

Gradinita functioneaza pe tot parcursul anului, cu exceptia saptamanilor de vacanta de Paste, Craciun si vara.
Programul gradinitei de vara este structurat pe module saptamanale de activitati , pe domenii de interes Art&craft; .
Programele pentru vacanță se axează pe învățarea prin experimentare și foarte multe activități practice.