OFERTA EDUCATIONALA

a cresei si gradinitei Maria Clara Kindergarten Sibiu

Respectăm şi valorizăm unicitatea fiecăruia dintre noi, credem că doar relaţiile pozitive pot sta la baza succesului nostru si considerăm că experienţele cât mai variate şi un mediu stimulant şi ofertant sunt cruciale pentru dezvoltarea noastră a tuturor.

Considerăm că experienţele cât mai variate şi un mediu stimulant şi ofertant sunt cruciale pentru dezvoltarea noastră a tuturor

6 Grupe eterogene de 3-4 ani si 4-6 ani cu un numar de 15/20 copii/grupa.
Optam pentru 2 nivele de grupa la gradinita deoarece, insusirea limbii germane la nivel prescolar, necesita cel putin 3 ani de studiu.

6 Grupe omogene de anteprescolari la structura complementara Continental, pe nivele de varsta (1-2 ani si 2-3 ani).

Materiale didactice de ultima generatie.

Materiale si accesorii pentru activitatile de arte plastice procurate din Germania (Parteneriat Folia – Max Bringmann).

Predare in limba germana si in limba romana – pentru ca noi stim ca pana la 10 ani orice copil invata o limba straina cu aceeasi usurinta ca si limba materna.

Ofeta_02

Materiale didactice, planificari, caiete speciale pentru cele doua nivele.

Curriculum-ul National al Ministerului Educatiei Nationale si Cercetarii Stiintifice este predat cu accent pe stilul ludic, specific varstei, dar avand tinta clara pregatirea reala pentru scoala.

Personal calificat şi specializat cu experienta si entuziasm, cu participari constante la cursuri de formare continua in domeniu.

Asistenta medicală permanenta si contract cu Policlinica Medica pentru analize, triaje epidemiololgice periodice, consult pediatric lunar inclus in taxa, si medicina muncii.

Asistenţă psihopedagogică– contract colaborare cu prof. psiholog pentru consiliere si indrumare parinti.

EXTRA

Activităti extracurriculare (Sankt Martin – Sarbatoarea Lanternelor, Halloween, serbare Craciun, bazar de Craciun, Carnavalul lunii Februarie, Serbare de 8 Martie, bazar de Pasti, Teatru de Papusi organizat in gradinita, Serbare de Sfarsit de An Scolar, vizite la muzee in functie de tematica, participare la spectacole, diverse parteneriate cu Institutii (Pompieri, Politie, Biserica, etc)

Oferta gradinitei Maria Clara Kindergarten Sibiu este promovata in media prin particiapre la targuri si evenimente de prezentare cu flyere, pliante, alte material publicitare( roll up, banner).

Pagina web a gradinitei Maria Clara Kindergarten Sibiu este actualizata permanent, da posibilitatea clientilor de a se inscrie la newsletterul gradinitei.

Comunicarea cu parintii se face prin telefon, mail, afisare la punctul de lucru, newsletter, sedinte cu parintii, activitati comune cu copii si parinti.

ACTIVITATI OPTIONALE

– Incluse In Taxa
  • Limba modernă (engleză) – English is fun!
  • Literatura pentru copii – “În lumea poveştilor”
  • Limba moderna (germana) – Deutsch macht Spass!

– Incluse In Taxa

• Ne jucăm si învăţăm – “Matematica Distractiva”

– Neincluse In Taxa

• Sah