Încarc Evenimente

« Toate Evenimente

• Acest eveniment a trecut.

Ziua Internațională a Muzeelor

mai 18, 2021

Pe 18 mai este sărbătorită în întreaga lume Ziua Internațională a Muzeelor. Tema de anul acesta este „Viitorul muzeelor: recuperați și reimaginați”.

De ce este important să sărbătorim Ziua Internațională a Muzeelor?

Foarte puține locuri din lumea noastră sunt mai educative decât muzeele. La urma urmei, unde altundeva am putea spera să vedem atâtea fragmente, din diferite perioade, care spun atâtea povești despre strămoșii noștri? De la sulițe preistorice la mumii egiptene, de la sculpturi antice grecești la armuri medievale și de la primul radio până la primele avioane folosite în război în timpul Primului Război Mondial. Muzeele au totul.

Educația este importantă, așa că zile precum Ziua Internațională Muzeelor ​​ar trebui să fie ceva pentru care să ne entuziasmeze pe toți!

Loc de desfășurare

Maria Clara Kindergarten